MAJ W GÓRACH SKALISTYCH – kopia z wiosny 2008 r.

Po długim oczekiwaniu doczekaliśmy się (chyba) wiosny. Tutejszy rok składa się z długiej zimy, upalnego lata i bardzo krótkich wiosen i jesieni, ale za to jakże przepięknych. Chociaż po pierwszych powiewach ciepłego wiatru znad Pacyfiku życie zaczyna się budzić i rozwijają pierwsze kwiaty, zawsze prawie bez wyjątku są nawroty zimy, które często trwają do końca maja.

 nawrot-zimy-300x225

Tak wyglądają moje kwiaty w maju.

 wraca-zycie-300x225

Jednak wszystko wraca do normy i choć póżno, wszystko dookoła zieleni się i zakwita.

 ogrod-300x225

W całej dolinie zakwitają ogrody, ulice są czyściutkie, umyte wiosennymi deszczami. Potem przez całe lato będzie susza i upały. Cała nasza dolina jest bardzo zielona i ukwiecona dzięki wodzie, która odzyskujemy z zimowych ( jakże obfitych) opadów śniegu. Wszystko jest sztucznie irygowane i podlewane, wiec letnia susza nie ma wpływu na zieloność trawników. Z powodu obfitych śniegów i wiosennych opadów, moje sprinklery są jeszcze wyłączone, ale wkrótce trzeba będzie je przygotować na całoletnią pracę. Tymczasem mój ogród pięknie zakwita.

 strumien1-300x225

Śniegi spływają z gór bystrymi strumieniami, które są kierowane do wielkich sztucznych jezior i zbiorników wodnych dla potrzeb miasta, a nadmiar spływa do Wielkiego Słonego Jeziora.

 topnieje-300x225

Jadąc w górę kanionu ( Big Cottonwood Canyon) napotykamy topniejący śnieg, z początku niewiele, ale im wyżej tym śniegu więcej.

 maj-w-gorach-300x225

W połowie drogi do resortu narciarskiego Snowbird jest wspaniała restauracja, w której zatrzymujemy się aby spożyć brunch ( połączenie  śniadania z lunchem), a po najedzeniu się odpoczynek na rozłożystym tarasie. Dookoła jeszcze głęboki śnieg. Resorty przepełnine setkami diehards, którzy gotowi są korzystać z białego szaleństwa do ostatka. Nawet kiedy w czerwcu ustaną wyciagi, znajdą się chetni do wspinaczki z nartami w wyższe partie gór, trwajacej nieraz godzinami, aby jeszcze trochę poszusować i poczuc ten wiatr na twarzach. Nawet w pełni lata najwyższe szczyty pokryte są śniegiem, choć w dolinie temperatura przekracza często 40 st. C

zima-w-maju-300x225

Wyżej już tylko śnieg i ciągle jeszcze zima w pełni.

 

A tymczasem w dolinie cieszymy się wiosną, bo będzie ona krótka choć piękna. Już za dwa tygodnie najprawdopodobniej zaczną się upały i pełnia lata, o którym napiszę wkrótce. Juz niedługo zaczniemy wspinaczki górskie (letnie), początkowo jeszcze często w śniegu, a póżniej w bujnej zieleni, bo takiej zieleni w wysokich górach jeszcze nie spotkałem nigdzie indziej w moich wędrówkach. Nawet w bliskości 4-tysiecznych szczytów jest tej zieleni jeszcze sporo. Gdybym miał porównywać Góry Skaliste z innymi górami to myśl przychodza mi jedynie niektóre partie Pirenejów. Tak więc – do zobaczenia na szlaku!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: