KENNECOTT – NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE DZIURA W ZIEMI (kopia z 2008)

Kilka dni temu wybraliśmy się do słynnej, największej na świecie ( i jednej z najstarszych) odkrywkowych kopalni miedzi i innych cennych kruszców, oddalonej od naszego domu o około 50 km., położonej w paśmie górskim Oquirrh po przeciwnej, zachodniej stronie Doliny Wielkiego Słonego Jeziora. Nie jest to oczywiście miejsce ukazujące niezwykłe piekno przyrody, czy architektury, ale niezwykły okaz monumentalnej pracy ludzkiej w początkach dość jeszcze prymitywnej eksploatacji, a póżniej myśli technologicznej, jak tez historii rozwoju okolicznych miasteczek, dla których kopalnia była w tym czasie jedynym żródłem pracy w całej okolicy. Z kopalnia ta związane było i ciągle jeszcze jest, życie wielu pokoleń naszej doliny, szczególnie tych zamieszkałych w starych górniczych miasteczkach w pobliżu kopalni. Zbadano, że na przestrzeni ponad 100 lat historii kopalni, pracownicy zatrudnieni w niej mówili przeszło 50-ma językami a języka polskiego wśród nich też nie zabrakło. Na pobliskich starych cmentarzach spotyka sie nagrobki wszystkich nacji, w tym wiele polskich.

Historia tej wielkiej dziury zaczęła się od tego, że młody inżynier metalurg Daniel C. Jackling w końcu wieku XIX po długich geologicznych poszukiwaniach, zobaczył w złożach pasma Oquirhh przyszłość dla górnictwa miedzi. Już od roku 1863 wiedziano, że Bingham Canyon zawiera rudę miedzi i prospektorzy ( głównie irlandzcy i walijscy) wydobywali tam rudę na niewielka skalę, ale dopiero Jackling wykalkulował, że operacje wydobywcze na wielką skalę mogą być nieżle opłacalne i pozyskawszy kilku bogatych inwestorów uznał, że najlepszym sposobem wydobycia będzie eksploatacja systemem odkrywkowym. Powołano tym, samym do życia Utah Copper Company. Aby dostac sie do złóż rudy, musiano usunąć ogromne masy nadkładu. W między czasie odkryto, że złoża zawieraja nie tylko miedż, ale również duże ilości złota, srebra, molbdenu oraz wiele innych cennych minerałów. Przeliczając na cenę, można było więcej zysku uzyskać z ekstraktowania tych ubocznych minerałów, niż z samej miedzi. w póżniejszym okresie Utah Copper Company została przejęta przez spółkę Kennecott i korporacja ta jest do dziś kopalni właścicielem. Korporacja słynna jest z wysokiej etyki i świadomości ekologicznej i działa czynnie w kierunku odzyskiwania wyeksploatowanych terenów dla środowiska, za co zdobyła wiele nagród i dyplomów. Kennecott to nie tylko czynna kopalnia, ale i muzeum, które jest udostępniane turystom z całego świata za symboliczną opłatą ($5 od samochodu – bez względu na wielkość i ilość osób), która zresztą w całości jest przeznaczana na cele różnych organizacji związanych z ochroną środowiska. Muzeum ukazuje całą historię kopalni, pobliskich miasteczek i ludzi na przestrzeni lat w niej zatrudnionych oraz rozwój technologii wydobycie na przestrzeni czasu. Znana jako „The Richest Hole on Earth”, dotychczas wydobyto z niej ponad 7 miliardów ton urobku do wyprodukowania 18 milionów ton wysokiej jakości miedzi, nie wspominając o złocie, srebrze i innych minerałach.
Stojąc na wysokości ponad 2000 mpm, na placu widokowym, widzimy zapierający dech ogrom największego na świecie „wykopaliska”, wykonanego ręka ludzką. Oczywiście z pomocą kolosalnych maszyn, choć w latach początkowych metody produkcji były dość prymitywne. Open pit, czyli ogromna otwarta dziura w ziemi jest głeboka na ok. 1250m., o średnicy przekraczającej 5 km. Na jej wewnetrznych zboczach ciągną się setki mil okrążających spiralnie dziurę dróg, którymi olbrzymie wozy odstawcze odwożą rudę do przeróbki, a dziura z biegiem czasu staję się coraz głebsza i szersza. Po roku 2010 planowana jest rozbudowa kopalni i rozpoczęcie eksploatacji złóż metodą głębinową, gdyż w głebi pod dziurą (jeszcze ok. 400m) znajdują się bardzo zasobne złoża kruszców. Kennecott Open Pit jest z łatwością widzialna z kosmosu.

kennecott12-300x215

Z braku zdjęcia z kosmosu, zamieszczam zdjecie z lotu ptaka.

open-pit1-300x225

Dojeżdżając do bramy wjazdowej.

open-pit2-300x225

Olbrzymia opona do wozów odstawczych. Takich opon używa wóz odstawczy jednorazowo 6 i nie są w stanie wytrzymać one dłużej niż rok . Cena jednej w granicach $ 25 K, czyli jak niezły samochód osobowy.

open-pit51-300x225

Parametry i inne informacje dotyczące powyższych opon. trudno sobie wyobrazić ogrom samych maszyn, które można obejrzeć tylko przy pracy, z daleka, a odległośc niezbyt pozwala na właściwa ocenę ich wielkości.

open-pit3-300x225

Resztki oryginalnych stempli, używanych przez założyciela kopalni Daniela C. Jacklinga.

open-pit4-300x225

W takich prymitywnych pojemnikach robotnicy transportowali niegdyś rudę.

open-pit6-300x225

Nieco póżniej używano już trochę lepszej technologii.

open-pit271-225x300

Jeden z pierwszych hydrantów zainstalowanych w kopalni do gaszenia ognia. Dotychczas używano wiader z wodą.

open-pit7-300x225

Kopalnia Kennecott została oficjalnie uznana za narodowe dziedzictwo i obiekt historyczny.

open-pit8-300x225

Próbka rudy i zawartych w niej minerałów.

open-pit9-300x225

Roboty wydobywcze.

open-pit10-300x225

Patrząc z góry na ogrom tej dziury, człowiek czuje się maleńki.

open-pit11-300x225

 Wejście do muzeum i visitors center.

open-pit12-300x225

 Wielka plansza z widokiem kopalni z lotu ptaka.

open-pit13-225x300

 Pomnik założyciela kopalni Daniela C. Jacklinga.

open-pit14-300x225

 Próbki minerałów znajdujących się w rudzie.

open-pit16-300x225

 Ekspozycja.

open-pit17-300x225

 Stare oryginalne narzędzia górnicze.

open-pit18-225x300

Medale olimpijskie z Zimowej Olimpiady 2002 w Salt Lake City. Wszystkie wykonane były ( z minerałów pochądzących wyłącznie z Kennecott) przez ogromną firme jubilerską O.C.Tanner, w której przez 22 lata pracowała moja żona i tym samym w ich wykonaniu miała pośredni udział. Medale takie miałem przyjemność trzymać w ręku. Posiadam również pamiątkowy sygnet olimpijski, wykonany również przez tę firmę dla woluntariuszy pracujących przy organizacji Olimpiady.

open-pit19-300x225

Gazetka z 1945 r. ukazująca się w kopalni niemal od jej powstania.

open-pit20-300x225

 Listy do rodzin i kolegów przysłane przez pracowników kopalni powołanych do służby na frontach II wojny Swiatowej.

open-pit21-300x225

Historia powstania logo kopalni Kennecott.

open-pit22-225x300

 Głowica wiertła, którym wieci się otwory do odstrzeliwania skał ( ok. 35 cm. średnicy).

open-pit23-300x225

Dyplomy za zasługi na rzecz przywrócenia naturalnego środowiska.

open-pit24-300x225

 Jeszcze jeden rzut oka na prace w kopalni.

open-pit25-300x225

open-pit26-300x225

I już wracamy do domu.

Reklamy

Komentarze 3 to “KENNECOTT – NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE DZIURA W ZIEMI (kopia z 2008)”

  1. Jozef Ptak Says:

    Piekny reportaż.

  2. mama asi (ze starej stajni) Says:

    W zasadzie nikomu niczego nie zazdroszczę , ale Panu i Pańskiej żonie tych przecudnych przeżyć z podróży chyba troszkę mogę – prawda?

  3. Mieszkam kilka mil od tej kopalni a dopiero tydzien temu tam bylam to robi wrazenie wlasciwie to wszystko w tym miasteczku robi wrazenie. Kocham je i nigdzie bym sie z niego nie wyprowadzila.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: