PARK NARODOWY WASATCH – kopia z lipca 2008 r.

W północnych rejonach stanu Utah, pokrywając około 1,3 miliona akrów powierzchni Gór Skalistych, znajduje sie majestatyczny i niemal całkowiciwe dziki teren lasów górskich, uznany za Park Narodowy. teren ten jest chroniony przed eksploatacją przez człowieka i jedynym śladem aktywności ludzkiej na tym terenie są tysiące wytyczonych szlaków i kilka resortów narciarskich. Nie wolno nawet usuwać powalonych siłą natury starych drzew, co powoduje, że lasy są dzikie, o dramatycznej urodzie, zupełnie jak na przepięknych uralskich obrazach Szyszkina.

Nazwa Wasatch pochodzi od słów w tubylczym języku Indian plemienia Ute – miejsce w wysokich górach.

Majestatyczne szczyty i dramatyczne górskie pejzaże leża w bezpośredniej bliskości jednej z najszybciej rozwijających się metropolii na zachodzie Stanów – Salt Lake City. Ze względu na swoje niepowtarzalne piękno, Wasatch National Forest jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów z całego świata miejsc. Zimą resorty są przepełnione amatorami białego szaleństwa. Nie darmo mottem stanu Utah jest „The greatest snow on Earth”, gdyż sezon narciarski trwa tu zazwyczaj od pażdziernika do lipca. Latem zaś na górskie szlaki zjeżdżają się amatorzy górskich wędrówek, w czasie których można usłyszeć języki z całego niemal świata. W obrębie parku znajduje się kilka dużych jezior górskich (dla amatorów sportów wodnych i wędkarzy) oraz nieprzeliczona ilość małych jeziorek, stawów i strumieni, niezwykle czystych i zarybionych. Dla amatorów większych wrażeń i wspinaczki wysokogórskiej ( do których i ja się zaliczam), ponad chmury wzbijają się ponad chmury majestatyczne szczyty ze wzniosłym, najwyższym w tym paśmie górskim – Mount Timpanogos na czele, na który ja miałem szczęście i przeogromną radość wspinać się kilkanastokrotnie. Ten rejon Gór Skalistych jest bardzo zalesiony i nieostrożne wędrówki bez znajomości terenu mogą skończyć się zagubieniem, dlatego zaleca się tym nieobeznanym pozostanie na przetartych szlakach. Lasy są tu różnorodne, tak iglaste jak i liściaste a poszycie bardzo bujne, dlatego amatorzy zbierania grzybów muszą wyszukiwać terenów o niskim poszyciu, gdyż znalezienie grzybka w gestym metrowym poszyciu jest praktycznie niemożliwe. Grzyby wystepują tu ( ze względu na suchsze lata niż w Polsce) mniej masowo, ale jak już trafi się wilgotniejsze lato, grzyby są ogromne i zdrowe. Do najczęściej spotykanych należą prawdziwki, brunatne i czerwone kożlarze, rydze, kurki i maślaki. Ludność tutejsza mało jest zainteresowana ich zbieraniem, przeto w sezonie grzybów szukają głównie osobnicy  pochodzacy z Europy ( Polacy, Rosjanie, Czesi i rzadziej Niemcy). Natomiast bardzo popul;arne jest tu wędkarstwo i amatorów tego sportu mozna spotkać na brzegach i na powierzchniach wszystkich zbiorników wodnych i strumieni. Z ryb, największą popularnościa cieszy się pstrąg tęczowy, cutthroat, pstrąg jeziorny, szczupak, okoń, leszcz i sum. W najwiekszym słodkowodnym Utah Lake występują ogromne karpie, które jednak przez tutejszych wędkarzy nie są odławiane, bo uważane za rybę brudną i niesmaczną ( znam paru chefów, którzy mieliby na ten temat odmienne zdanie). No cóż, mogliby się od nas czegoś nauczyć, bo nic smaczniejszego nad karpia w auszpiku.

dscf46261-300x225

Wyprawy górskie, to ulubione zajecia moje pieska. Na szlaku jest niezmordowany.

dscf4628-300x225

Dzika przyroda, jak z obrazów Szyszkina.

dscf4649-300x225

Drzewo i głaz złączone na zawsze w uścisku.

dscf4741-300x225

Wildflowers rosną dosłownie na kamieniu.

dscf4768-300x225

Powierzchnia jeziorka, gdzie wstęp wszystkim amatorom sportów motorowodnych jest wzbroniony, bez zmarszczek. Czasem tylko wyskoczy nad powierznię ryba, aby złapać nieostrożnego owada i wtedy powstaja piekne kręgi na wodzie.

dscf4811-300x225

Siła przebicia. Nawet w małych otworach w głazach rozwija sie życie.

dscf4845-300x225

Trzymając się wytyczonych szlaków nie sposób się zagubić. Zresztą przyjażni współwędrowcy zawsze gotowi pomóc i wskażą drogę.

dscf5042-225x300

Dziewiczy las na wysokości niemal 3000m.

dscf5071-300x225

Majestatyczny Mount Timpanogos (czterotysiecznik). Pozostanie pokryty śniegiem do przyszłej zimy.

dscf5104-225x300

Kładka przez strumień, wykonana przez ochotników, przy użyciu zwykłej ręcznej piły.

dscf5105-225x300

Wodę z tego strumyka, lodowata i czystą, można spokojnie pić.

dscf5123-300x225

Olbrzymie drzewa pną się wysoko pod niebo.

dscf5128-300x225

Już niedługo będziemy zbierać tu piękne kożlarze. I jakże ten teren przypomina nam polską brzezinę.

dscf5130-225x300

Ponad koronami drzew ciągle jeszcze ośnieżone szczyty.

dscf5140-300x225

Zapach kwitnących krzewów kaliny odurza.

dscf5144-225x300

Widok na przełęcz do której sie kierujemy.

dscf5153-300x225

Północny szczyt Mt. Timpanogos.

dscf5155-225x300

Bujne poszycie.

dscf5185-300x225

Quaking Aspens.

dscf5186-300x225

Młoda roślinność poszycia.

Reklamy

Komentarze 2 to “PARK NARODOWY WASATCH – kopia z lipca 2008 r.”

  1. Jozef Ptak Says:

    Ogladam i przezywam.
    Cos pieknego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: